Naplánujte si s Regionální potravinou výlet po stopách krás všech krajů. Dozvíte se, co lokláního ochutnat a tipy na skvělé recepty.
Malé máslovické muzeum másla je jediné svého druhu v České republice. Expozice muzea představuje různé druhy máselnic, odstředivek, formiček na máslo, máslenek na servírování másla a další předměty související s tradiční výrobou másla. Vystavena je také ojedinělá kolekce obalů na máslo z celého světa. Vystavené exponáty si můžete nejen prohlédnout, ale většinu z nich lze také prakticky vyzkoušet. V Máslovicích na vás dýchne kouzlo dávne i zcela nedávné selské roboty, vůně čerstvě pečeného chleba, tlustě mazaného domácím, ručně hněteným máslem, po starém slovanském zvyku posoleném solí. Na jaře a na podzim se na návsi stlouká máslo v rámci kulturní akce.
Bližší informaceV současné době je v muzeu celkem 33 objektů, z toho 7 chalup, 7 špýcharů a 2 stodoly. V zařízených interiérech a v dlouhodobých i sezónních národopisných výstavách je předváděn život venkovského lidu ve středním Polabí od konce 18. do poloviny 20. století.
Bližší informaceChcete si zalovit bažanta nebo třeba divokou kachnu? Bažantnice Simínský mlýn nabízí lov ve velmi pěkném prostředí honitby Martinice. Optimální je organizovat lov pro skupiny 10-12 lovců, což je počet garantující velmi kvalitní individuální lovecký zážitek všem účastníkům honu. Velké oblibě se těší dvoudenní lovy, kdy je kombinován hon na bažanty s naháňkou na černou a vysokou zvěř.
Bližší informaceAtmosféra tradičních řemesel, která byla nezbytnou součástí života našich předků a v současné době se pomalu vytrácejí. Od května do září se můžete v centru Botanicus každý den kromě pondělí seznámit s jednotlivými řemesly. Rádi vás provedeme vesnicí s ukázkami tradičních řemesel dráteníka, hrnčíře, provazníka či svíčkaře. Užijte si s dětmi letní víkendové akce! V naší prodejně si můžete nakoupit po celý rok.
Bližší informacestráně. Opuštěné kostelíky, kaple, zříceniny hradů, ale i vinice a sady, které produkují ty nejlepší džemy a pálenky oceněné značkou Regionální potravina. To všechno můžete objevit v magickém kraji pod Milešovkou. Průvodcem a dopravním prostředkem vám může být třeba Švestková dráha.
Trať z konce 19. století, která se klikatí po jižním úpatí Milešovského středohoří mezi Mostem a Lovosicemi, totiž bývala osázená početnými švestkovými sady a alejemi. Odtud její původní německý název „Zwetschken - nebo Powidlbahn“. Dnes se po ní můžete svést jen o víkendech během letních prázdnin. A kam vás zaveze? Zajímavostí v okolí Švestkové dráhy je celá řada, záleží na tom, jestli chcete zůstávat ve městech nebo za památkami a tajuplnými přírodními zákoutími podniknout i pěší výlet. A jestli máte děti, vezměte je na ekologickou farmu do Chrámců na stáda oveček.
Z Mostu se svezete po Švestkové dráze do zastávky Skršín. Projdete stejnojmennou obcí a za necelé dva kilometry dorazíte do Chrámců. Po předchozí domluvě vám manželé Syrovátkovi na své ekologické farmě Zámecké sady Chrámce rádi ukážou, jak se dá zodpovědně hospodařit s ohledem na krajinu a zároveň získat to nejlepší ovoce pro výrobu výjimečných džemů, 100% šťáv i pálenek. „Díky tomu, že si na téměř 200 hektarech pěstujeme vlastní ovoce, máme kontrolu nad kvalitou surovin pro naše výrobky. Získali jsme tak řadu certifikátů, mezi nimi i ocenění Regionální potravina Ústeckého kraje pro náš Biovišňový extradžem a Hruškovou pálenku,“ vysvětluje Olga Syrovátková tajemství kvality jejich výrobků. Aby dokázali udržovat rozsáhlé travnaté plochy pod ovocnými stromy, pořídili si i stádo 150 ovcí.
Manželé Syrovátkovi se kromě svého hospodářství starají i o místní kulturní dědictví. V současnosti opravují zámek Chrámce ze 14. století, zároveň jsou hybateli Spolku pro záchranu barokní kaple sv. Víta v Sinutci. Ta zřejmě sloužila početným poutníkům, kteří hledali od 17. století duchovní občerstvení nebo uzdravení u zázračné svatovítské studánky. Místo však po reformách Josefa II. na konci 18. století přestávalo být duchovní mekkou a začalo postupně chřadnout. Nepřidala mu ani výměna původních německých obyvatel za nové osadníky, kteří neměli k místu vztah, a proto ani důvod se o něj starat. Proto Spolek sbírá postupně peníze na záchranu kaple a zároveň pořádá poutě a putování k místním studánkám.
Pokud se svezete po Švestkové dráze o kus dál do obce Libčeves, objevíte její dominantu – původně románský kostel Stětí sv. Jana Křtitele z 1. poloviny 13. století. Východním směrem od Libčevsi pak můžete zamířit ke zřícenině poutního kostela sv. Jakuba u Lahovic se studánkovou barokní kaplí, z níž měl kdysi vyvěrat další zázračný pramen.
Menší soubor pravěkých budov představuje výsledky experimentální archeologie realizované v místě objeveného sídliště z doby laténské a římské. Seznámit se zde můžete na vlastní kůži se způsobem života našich dávných předků.
Bližší informaceCopyright 2015-2025 Regionální potravina
www.szif.cz
STÁTNÍ ZEMĚDĚLSKÝ INTERVENČNÍ FOND
Ve Smečkách 801/33
110 00 Praha 1
IČ: 48133981, tel: +420 222 871 556