Naplánujte si s Regionální potravinou výlet po stopách krás všech krajů. Dozvíte se, co lokláního ochutnat a tipy na skvělé recepty.
V mlýně na Kopané ve Frenštátě pod Radhoštěm loupou pohanku již od roku 1861 mechanickým způsobem, při němž nejsou znehodnocovány vitamíny. Přáním je, aby pohanka i nadále přinášela lidem zdraví, které stále zůstává tím největším bohatstvím každého člověka.
Po telefonické domluvě můžete využít exkurzi s možností ochutnávky pohankových výrobků.
Bližší informaceKotulova dřevěnka patří k nejstarším roubeným lidovým stavbám na Těšínsku. Byla postavena v roce 1781 a je posledním dokladem původní zástavby na území dnešního Havířova. Od roku 1979 je zde umístěna expozice lidového bydlení z přelomu 19. a 20. století a od roku 1999 je zpřístupněna hospodářská budova s expozicí zemědělstv
Bližší informaceNajdete zde raritu, která není jen tak jinde k vidění - rekonstruovaný mlýn s 250 m dlouhým náhonem a plně funkčním mlýnským kolem. Mlýn je dominantou nově otevřeného areálu „Na mlýně“, jehož součástí je vedle výtečné restaurace také Kozlovický skanzen. Jde o soubor několika napodobenin malebných historických dřevěných staveb se sbírkami lidových řemeslných náčiní. Dnes areál mlýna slouží široké veřejnosti, cyklistům, turistům i místním občanům jako centrum poznání, výtečné kuchyně a zábavy.
Bližší informaceVíte, že slavné olomoucké tvarůžky nevznikly přímo v Olomouci? Pokud se o nich chcete dozvědět víc a ochutnat jedinečné tvarůžkové delikatesy, navštivte metropoli tvarůžků Loštice. V Tvarůžkové cukrárně ověnčené cenami v soutěži Regionální potravina si na nich můžete vybudovat i „závislost". V tom případě doporučujeme vyměnit gastronomický program za kulturní či přírodovědecký: v okolí najdete hrad Bouzov, zámek Úsov nebo přírodní poklad v podobě chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví známou říčními meandry či krasovými jeskyněmi.
Slavné olomoucké tvarůžky jsou známé již z přelomu 15. a 16. století. Vyráběli si je lidé z vesnic v okolí Olomouce, nejdříve pro vlastní potřebu, s jejich vzrůstající oblibou je pak olomoučtí obchodníci přejmenovali na olomoucké tvarůžky. O jejich bohaté historii se dozvíte v Muzeu Olomouckých tvarůžků A.W. Je součástí rodinného podniku, který vyrábí pravé syrečky již od roku 1876.
Za slanými tvarůžkovými zákusky můžete své chuťové pohárky vypravit do Tvarůžkové cukrárny v Lošticích. Zdejší neobvyklé receptury získaly loštickým koláčkům již dvojnásobné ocenění značkou Regionální potravina Olomouckého kraje a další gastronomické medaile. Jak majitele manžele Poštulkovi napadlo vyrábět neobvyklé dezerty? „Loštice jsou proslulé výrobou olomouckých tvarůžků, proto se sázka na ně nabízela,“ vysvětluje Zbyněk Poštulka. Jejich moučníky jsou nejlepší čerstvé:„Nechceme měnit chuť tím, že bychom začali používat konzervační látky,“ pokračuje dál Poštulka.
Po tvarůžkovém ráji je radno vydat se za jinými než gastronomickými zážitky. Nedaleký hrad Bouzov poznají všichni příznivci pohádek. Díky jeho romantickým cimbuřím, chrličům a padajícím mostům je cílem mnoha filmařů.
Další kulturní památka v okolí potěší zejména „nimrody a včelaře“. Na zámku Úsov vzdáleném 10 km od Loštic se totiž nachází lovecko – lesnické muzeum. Pyšní se sbírkami zvěřiny z rozsáhlých okolních panství, která původně patřila rodu Lichtenštejnů.
Pokud vás okolní hvozdy vtáhnou, neměli byste zmeškat návštěvu nedaleké chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Romantickým krajem meandrů řeky Moravy, která zde tvoří ojedinělou vnitrozemskou říční deltu, a krasových jeskyní vede řada naučných stezek a cyklotras. Můžete se vydat třeba kolem krasového vrchu Třešín a prozkoumat Mladečské jeskyně se složitým systémem chodeb, dómů a komínů. Mezi nejkrásnější patří Panenská jeskyně či jeskyně Chrám přírody. Přístupné jsou veřejnosti téměř po celý rok, o víkendech jen od dubna do října.
Milovníci jediného původního českého sýru zde mohou ochutnat netradiční úpravy tvarůžků s puncem originality. V Lošticích jsou jimi vyhlášení v Restauraci U Coufalů (před vstupem do restaurace je umístěn automat na tvarůžky) a v jediné Tvarůžkové cukrárně v České republice, kde připravují z tohoto sýru slané zákusky. A po jídle můžete zamířit do kouzelné dřevěné říše řezbáře Jaroslava Beneše s dnes již legendárním Loštickým betlémem se 150 figurkami. K největším turistickým lákadlům v tomto regionu, který je také oblíbeným cílem cykloturistů, však patří hrad Bouzov, Javoříčské a Mladečské jeskyně nebo Lovecko-lesnické muzeum na zámku Úsov.
Bližší informaceŘemesla našich předků v dílničkách jako z minulých století - cukrářka, holička, řezník, sedlář, švec…
Vystavené pomůcky, které ke své živnosti potřebovali, jsou zaručeně pravé, vždyť je do muzea věnovali sami potomci živnostníků. V jiné části muzea je obměňovaná výstava vztahující se k životu na Litovelsku.
Bližší informaceCopyright 2015-2025 Regionální potravina
www.szif.cz
STÁTNÍ ZEMĚDĚLSKÝ INTERVENČNÍ FOND
Ve Smečkách 801/33
110 00 Praha 1
IČ: 48133981, tel: +420 222 871 556